ENCYKLOPEDIA
FILATELISTYCZNA

Encyklopedia filatelistyczna tutaj znajdziesz wszystkie niezrozumiałe dotychczas frazy związane z filatelistyką.

A

Ablakacz

Błąd w procesie druku znaczka, polegający na lustrzanym odbiciu rysunku na odwrotnej stronie znaczka.

Akcydens

Wyrób poligraficzny niebędący ani książką, ani czasopismem, ani też zadrukowanym opakowaniem. Zasadniczo jest to wyrób jednoarkuszowy, który może być w postaci jednej kartki, lub nierozciętej składki.

Abria

Skrót od nazwy działającej w byłym NRD firmy Ascherslebener Briefmarken-Albenverlag, produkującej albumy, klasery filatelistyczne, wkładniki oraz karty albumowe.

Adnotacja

Odręczny dopisek na przesyłce pocztowej wykonany piórem, najczęściej na awersie listu. W ten sposób dokumentowano wysokość opłaty pocztowej, sposób zapłaty, okoliczności nadania listu, przewozu i doręczenia, cenzury, kontroli granicznej, rodzaj i kierunek transportu, ciężar i zawartość przesyłki itp. Niektóre z adnotacji zostały zastąpione z biegiem czasu przez nalepki pocztowe i niepocztowe.

Areofilatelistyka

Rodzaj kolekcjonerstwa filatelistycznego koncentrujący się na zbieraniu materiału filatelistycznego dotyczącego szeroko rozumianego lotnictwa.

Mogą to być na przykład znaczki z motywem lotniczym bądź wydane specjalnie do opłaty poczty lotniczej, dokumenty pocztowe przesyłane drogą lotniczą, wszystkie rodzaje stempli oraz nalepek pocztowych dotyczących transportu lotniczego i inne. Na wystawach filatelistycznych aerofilatelistyka jest osobną klasą wystawienniczą.

F

Faksymilie
Kopia podpisu odbita sposobem mechanicznym na dokumencie.
Frankatura
Znaki opłaty pocztowej znajdujące się na przesyłce.
Filatelia

To hobby zbierania i klasyfikowania znaczków, kopert i innych dokumentów pocztowych, a także studiowanie historii poczty. Znaczki reprezentują część narodowej lub regionalnej historii krajów poprzez postacie wybitnych postaci, pomniki, obrazy, florę, faunę, historię pocztową itp.

 

T

Typografia

Typografia – forma, kształt i pismo – termin mający szereg pokrewnych znaczeń związanych z użyciem znaków pisarskich w druku, prezentacją ich na ekranie monitora komputerowego itp.

L

Litografia

Litografia — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.

N

Numeracja

Numeracja znaczków odpowiada kolejności podanej w Katalogach Specjalizowanych Znaczków pocztowych.

O

Offset

Przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe (np. papier) za pośrednictwem cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku.

S

Staloryt

Technika graficzna należąca do druku wklęsłego — również nazwa ryciny wykonanej tej techniką. Polega na wykonaniu ryciny rylcem na płycie stalowej. Wymaga dużej precyzji od rytownika ponieważ retusze i poprawki są prawie niemożliwe ze względu na twardość materiału. Po zakończeniu rytowania płyta zostaje dodatkowo hartowana.

Technikę stalorytu wynaleźli Amerykanie Jacob Perkins oraz Gideon Fairman z myślą o wielonakładowym druku banknotów. Anglik Charles Heath wykorzystał tę technikę do druku ilustracji i w 1820 roku ją opatentował[1]. W XIX wieku była wykorzystywana do tworzenia ilustracji książkowych, współcześnie stosowana głównie do wykonywania niektórych elementów zabezpieczających banknoty, rzadziej do drukowania znaczków pocztowych, które w znacznej większości są produkowane techniką offsetową.

Sztubak

Dawniej nazywano tak ucznia szkoły gimnazjalnej lub szkoły średniej.

 

T

Talk

Jest to minerał z gromady krzemianów. Należy do grupy minerałów pospolitych.

Talkowanie

Talkowanie jest to posypywanie talkiem znaczków

P

Perforacji

Otwory wykonane w jakimś materiale, spełniające różne funkcje, np. ułatwienie przesuwania, odrywania, wpinania w segregator, mocowania itp.

Podlepka

Specjalny pasek najczęściej przeźroczystego pergaminu lub papieru służący do mocowania znaczka pocztowego w albumie. Podlepka przyklejana jest do znaczka od strony kleju nazywanej gumą , a następnie mocowana w albumie, na karcie lub w zeszycie wymiennym bądź arkuszu a nawet zwykłym zeszycie.

Periodyk

Czasopisma regularnej częstotliwości ukazywania się jest to dziennik, tygodnik miesięcznik. Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.

Prekursor

Osoba wyprzedzająca czasy, w których działa, zapoczątkowująca idee, koncepcje, czy kierunki, np. myślowe lub artystyczne, będąca w tych osiągnięciach bardziej zaawansowaną niż inni, jej współcześni.

R

Rotograwiura

Przemysłowa odmiana druku wklęsłego stosowana do druku najwyższych nakładów, szczególnie kolorowych czasopism oraz opakowań. Formą drukową jest tutaj metalowy cylinder z wygrawerowanym mechanicznie lub wykonanym techniką adresową obrazem. Farba wklęsłodrukowa gromadzi się w wykonanych na powierzchni cylindra zagłębieniach (kałamarzykach). Forma drukarska (cylinder) zanurzona jest w kałamarzu z farbą. W trakcie obracania się nadmiar farby jest zbierany (za pomocą noża zbierającego – tzw. rakla) z powierzchni niedrukującej zanim podłoże drukowe zetknie się z cylindrem i przyjmie farbę z wgłębień. Podłoże (papier, folia), na którym ma odbić się drukowany obraz, dociskane jest do cylindra za pomocą presera. Cylindry wklęsłodrukowe wykonane są z miedzi lub stali pokrytej miedzią. Tych ostatnich używa się przy druku banknotów, znaczków pocztowych i druków biurowych.

Z

Ząbkowanie

W zależności od sposobów wykonywanie perforacji rozróżnia się 3 zasadnicze rodzaje ząbkowań : linowe , grzbietowe i ramkowe.

Ząbkomierz
Przyrząd służący do mierzenia ząbkowania znaczków pocztowych.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Napisz do mnie, zaprezentuj swoje kolekcje – być może będę zainteresowany ich kupnem

EMAIL